Chrząszcz pochodził z okolic Głogówka, gdzie się urodził w roku 1857 w rodzinie chłopskiej. Jesienią 1890 roku zostaje proboszczem parafii św. Mikołaja w Pyskowicach i jest nim aż do śmierci w roku 1928 (1).

e-pyskowice_Chrzaszcz001.jpg

Był dobrym gospodarzem, kościół parafialny zawdzięcza mu piękne witrażowe okna, obrazy drogi krzyżowej, nowe organy, grotę Matki Boskiej z Lourdes na placu kościelnym.
Poza aktywnością duszpasterską jest wielkim społecznikiem. Założył Katolickie Stowarzyszenie Mężczyzn oraz młodzieży opuszczającej mury szkolne. Założył też pierwszą w mieście parafialną kasę pożyczkową. Był także członkiem komisji egzaminacyjnej istniejącego w Pyskowicach seminarium nauczycielskiego.

Jego największym sukcesem było utworzenie górnośląskiego katolickiego konwiktu dla chłopców w Gliwicach. Przy tylu obowiązkach i tak dużej aktywności Chrząszcz znajdował również czas na pracę naukową i literacką. To tylko skrót jego dorobku.

e-pyskowice_Chrzaszcz002.jpg

Całość dokonań ks. dr Johannesa Chrząszcza możecie Państwo poznać odwiedzając wystawę plenerową pt. „Postać i działalność ks. dr Johannesa Chrząszcza” na pyskowickim rynku. To pierwsza wystawa w takiej formie w naszym mieście. Wystawę można oglądać do 26 kwietnia - zapraszamy.

(1) ks. dr Johannes Chrząszcz jest autorem "Historii Pyskowic...", był księdzem i wieloletnim proboszczem pyskowickiej parafii, tutaj też, na cmentarzu obok kościółka św. Stanisławka, znalazł miejsce ostatniego spoczynku. Grób jego istnieje do dziś, ocalała również płyta nagrobna, brakuje jedynie krzyża.