Systematyczny wzrost cen prądu odczuwa każdy z nas. Jednak wzrost wysokości rachunków za prąd nie są wyłącznie wynikiem zmian taryfowych związanych również z inflacją – są one również efektem wprowadzenia nowych regulacji prawnych UE.
energiaOZE.jpg
OZE to inaczej odnawialne źródła energii. Ze względu na rosnące zanieczyszczenie środowiska naturalnego do technologii bazujących na OZE przywiązuje się coraz większe znaczenie i wspiera inicjatywy zmierzające w kierunku zwiększenia ich zasięgu. Opłata OZE została wprowadzona od 2016 roku, jednak przez ostatnie 3 lata (2018-2020) nie była naliczana. Konieczność jej uiszczania powróciła dopiero w 2021 roku przez nałożenie kar przez UE w wyniku nie dotrzymania Polski terminu zwiększenia udziału do 17% produkcji energii z Odnawialnych Źródeł Energi.

Opłata OZE to wynik nałożonej kary rozłożona na każde gospodarstwo nie posiadające choć jednego źródła OZE.

 

TAURON

"deklarujemy utrzymanie dość niskiej stawki jednostkowej – około 50 gr za 1 kWh, ale jednocześnie od stycznia 2023r. musimy doliczyć do rachunku kwotę w wysokości 155 zł opłaty handlowej miesięcznie"

- co w przeliczeniu na efektywną stawkę jednostkową cena prądu wyniesie w 2023 roku do 1,39 zł za kWhPGNiG

"1 kWh jesienią 2022r. wzrośnie z 0,42 do 1,70 zł za 1 kWh a opłata handlowa z 6 do 35 zł".

Reasumując ceny energii elektrycznej w 2023r. mogą wzrosnąć nawet o 300 proc.
Jednym ze sposobów wyjścia z drożyzny jest zainwestowanie w OZE Odnawialne Źródła Energii (fotowoltaikę mikroinwerterową i pompy ciepła) z dofinansowaniem z programu "Mój Prąd" + "Czyste Powietrze" + "Ulga termomodernizacyjna", co wiąże się z ucieczką przed podwyżkami stając się prosumentem (niezależnym producentem energii dla siebie).

Autoryzowany doradca ds. OZE 601 431 342

„Zaczytane podwórko” z naszą pyskowicką autorką książek dla dzieci!

zaczytane_podworko_Aneta_Staszewska.jpg

Kolejne zaczytane podwórko za nami. W ten czwartek (02.06.2022) spotkaliśmy się na placu zabaw przy ulicy Poziomkowej w Pyskowicach.

Kolejne „Zaczytane podwórko” już w ten czwartek!

Pobiegane z deszczem okladka.jpg


Już w ten czwartek (02.06) o godzinie 16:30 w świat książek dla dzieci przeniesie nas nasza pyskowicka pisarka – Aneta Staszewska.
Fragmenty jej najnowszej książki będzie można wysłuchać na placu zabaw przy ulicy Poziomkowej w Pyskowicach.

MAMY TO!

Po wielu latach negocjacji z PKP, Pyskowicom udało się przejąć nieczynny, zniszczony budynek dworca. Dzięki temu podróżni wreszcie będą mieć poczekalnię z prawdziwego zdarzenia, ale to nie wszystko - Pyskowice idą dalej...

Pyskowice_StacjaPyskowice.jpg

W budynku powstaje sala koncertowa, audioteka, kawiarnia oraz pomieszczenia multifunkcyjne (sale warsztatowe).
Przy tzw. "Starej Banie", bo taką nazwą mieszkańcy potocznie operują - powstaje miłe centrum przesiadkowe z atrakcjami.
Dzięki nowym funkcjom obiekt otrzymał nazwę "Stacja kultury".

MAMY TO smile TU STACJA PYSKOWICE smile TU STACJA KULTURY smile
Liderzy poszukiwani w Pyskowicach!

Ruszyła rekrutacja Liderów do SZLACHETNEJ PACZKI i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI – znanych w całej Polsce programów społecznych organizowanych przez Stowarzyszenie WIOSNA. Szansę na zdobycie wyjątkowego doświadczenia otrzyma 960 osób w całej Polsce. W Pyskowicach wciąż szukamy kandydatów do roli Lidera. Zgłaszać się można do 30 czerwca przez stronę www.superw.pl

Pyskowice_Szlachetna_Paczka.jpg

Kim jest Lider?

Serdecznie zapraszamy do Połomi - obok Pyskowic - na zawody Western "RIDE and SLIDE OVER Golden Mountain", które odbędą się  w dniu 15 lipca na terenie "Stajni Połomia" przy ulicy Bytomskiej 106.

Western_Polomia.jpg

Zawody zostaną przeprowadzone w trzech kategoriach:
- amator junior;
- amator senior;
- open dla wszystkich.

Główne konkurencje: trail, pleasure, horsemanship, pole bending, barrel racing, piwny kufel, ranch taril.

Rozpoczęcie imprezy o godzinie 10:00.

Zgłoszenia zawodników przyjmowane są pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Termin zgłoszeń upływa 8.07.2017 do godz.: 18:00

KONKURSY ! NAGRODY !

Zapraszamy całymi rodzinami cool

[szczegóły imprezy, zgłoszenia uczestnictwa w zawodach]
Chrząszcz pochodził z okolic Głogówka, gdzie się urodził w roku 1857 w rodzinie chłopskiej. Jesienią 1890 roku zostaje proboszczem parafii św. Mikołaja w Pyskowicach i jest nim aż do śmierci w roku 1928 (1).

e-pyskowice_Chrzaszcz001.jpg

Był dobrym gospodarzem, kościół parafialny zawdzięcza mu piękne witrażowe okna, obrazy drogi krzyżowej, nowe organy, grotę Matki Boskiej z Lourdes na placu kościelnym.
Poza aktywnością duszpasterską jest wielkim społecznikiem. Założył Katolickie Stowarzyszenie Mężczyzn oraz młodzieży opuszczającej mury szkolne. Założył też pierwszą w mieście parafialną kasę pożyczkową. Był także członkiem komisji egzaminacyjnej istniejącego w Pyskowicach seminarium nauczycielskiego.

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i jest świętem zwyczajowym. W Polsce w tłusty czwartek prawie wszyscy pochłaniają duże ilości pączków z nadzieniem różanym ale nie tylko. Według przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to w dalszej części roku nie będzie mu się wiodło.

tlusty_czwartek.jpg

Przestrzegając przed nadmiarem, proponujemy wersję mini! Jeden normalny pączek, w zależności od nadzienia, to nawet 400 kalorii.